جدیدترین مطالب پزشکی

آموزش توالت رفتن به کودکان/11 نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

آموزش توالت رفتن به کودکان/۱۱ نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک

 

یکی از دغدغه‌های والدین گرفتن کودک از پوشک با روشی مناسب هست. برای بیشتر کودکان یادگیری اصول اولیه پاکیزگی و توالت رفتن بسیار مشکل‌تر از پذیرش عادات مربوط به تغذیه یا خواب هست، زیرا رعایت پاکیزگی برای آنها هیچ پاداشی به همراه ندارد.

برخی از کودکان خیلی زود این مساله را یاد می گیرند اما برخی از آنها ماه ها طول می کشد تا متوجه شوند نباید گوشه و کنار خانه دستشویی کنند. به طور کلی، اگر بخواهید از سنین پایین تر به کودک آموزش بدهید تا دستشویی برود، زمان بیشتری باید صرف کنید.برخی از نکات برای آموزش بهتر توالت رفتن عبارتند

۱- آموزش توالت رفتن به کودک را باید زمانی شروع کنید که هم شما و هم کودک آمادگی آن را داشته باشید،. برخی از کودکان از ۱۸ ماهگی آمادگی آموزش دستشویی را دارند. اما برخی از آنها تا سه سالگی آمادگی این کار را ندارند. زمانی کودک یک ساله خواهد شد ،می تواند تشخیص دهد چه زمانی دستشویی دارد بیشتر والدین این آموزش را هنگامی که کودک دوسال و نیم دارد آغاز می کنند. اجازه ندهید که اعضای خانواده و دوستان شما را وادار کنند تا تمرین استفاده از لگن بچه را خیلی زود شروع کنید . اگر از کسی شنیدید که کودکش یک سالگی به پس دیگر جایش را خیس نکرده هست حرفش را باور نکنید . اصولا پسرها “آموزش توالت رفتن” را در مقایسه با دخترها دیرتر شروع و پایان میدهندیا فرزندان دوم یا سوم خانواده خیلی سریع تر از فرزندان اول یاد می گیرند که خودشان دستشویی بروند.

آموزش توالت رفتن به کودکان/11 نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک
آموزش توالت رفتن به کودکان/۱۱ نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک

۲- به نشانه های آمادگی در کودک توجه کنید : کودک شما متوجه خشک یا کثیف بودن پوشک خود میشود ، قادر به نشستن و بلند شدن از لگن هست، قادر هست با حداقل کمک زیر شلواری خود را در بیاورد و بپوشد،قادر به دنبال کردن دستورات ساده هست، نظیر کتاب را بیاور، به اتاق برو

۳- قبل از اینکه آموزش عملی را شروع کنید بهتر هست به کودکتـان نـام بخشهـای مختلف بدن و عملکرد آن را بصورت ساده و قابل فهم توضیح دهید .برای او توضیح دهید، ادرار و مدفوع حاصل چیست و از کجاآمده و حتما به او بگویید که ادرار و مدفوع بخشی از بدن او نیست ،تا کودک به هنگام دفع آن دچار ترس نشود.

۴- واژه هایی برای دفع ادرار و مدفوعش انتخاب کنید و بکوشید کودک را در حین مدفوع کردن گیر بیاورید و برای او توضیح دهید که مشغول چه کاری هست و نام این کار چیست . بعنوان مثال به او بگویید “پارسا الان پی پی داره ، پارسا داره پی پی میکنه . بریم پوشکت رو عوض کنم ”

۵- به اتفاق کودک یک صندلی توالت کوچک مناسب بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک(در محل ثابت) قرار دهید. محیط دستشویی را برای کوچولو ها جذاب کنید

۶- فصل تابستان،به علت تعویض راحت لباس بهترین زمان برای گرفتن کودک از پوشک هست. برای کودکتان شلوار راحت و گشاد تهیه کنید تا او بتواند براحتی این کار را انجام دهد .کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید. چند ساعت در روز او را باز بگذارید.

۷- باید دستشویی رفتن را به عادت همیشگی زندگی کودک خود تبدیل کنید. برای این منظور، هر روز صبح پس از صبحانه – حتی زمانی دستشویی ندارد – او را با لباس روی توالت فرنگی خودش بنشانید. در این مرحله، به کودک یادآوری کنید این کاری هست که مامان و بابا هم هر روز انجام می دهند

۸- اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما ۱۰دقیقه گذشت و او کاری نکرد، مجبورش نکنید تا همچنان روی صندلی بماند. صندلی توالت او را جمع کنید و ساعتی پس دوباره از او بخواهید این کار را انجام دهد. اگر نشستن روی توالت باعث ناراحتی فرزند شما خواهد شد خیلی او را مجبور به این کار نکنید. مخصوصا اگر از این کار می ترسد به زور او را به نشستن مجبور نکنید. بهتر هست چند هفته آموزش را کنار بگذارید و سپس دوباره شروع کنید. هنگامی که کودک روی لگن نشسته هست، پهلوی او بمانید. حرف زدن با کودک یا قصه خواندن برای او کمک می کند تا او آرامش پیدا کند.

آموزش توالت رفتن به کودکان/11 نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک
آموزش توالت رفتن به کودکان/۱۱ نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک

۹- به کودک اجازه دهید ادرار و مدفوع خود را در توالت ببیند. اگر کودکتان از وسایل توالت مثل سیفون و یا سوراخ توالت می ترسد باید اینگونه ترسها از بین برود. اجازه بدهید زمانی که سیفون کشیده میشود او به داخل توالت نگاه کند و یا اینکه به او یاد بدهید که با مدفوع خود هنگامی که در حال پایین رفتن از توالت هست ، بای بای کند.

۱۰- مرتب شلوارش را کنترل کنید واگر شلوارش تمیز بود به او پاداش دهید .
و در حضور کودک از پیشرفتش نزد دیگران تعریف کنید تشویق های زبانی مثل:” پارسا دیگه می تونه مثل بزرگترها ،خودش دستشوئی بره” . در کنار تشویق های عملی!واگر کودک بطور اتفاقی شلوارش را خیس یا کثیف کرد ، او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت رفتن را به او یادآور شوید.- با گذشت زمان در طول یک هفته آموزش ،کودک خود را کمتر کثیف خواهدکرد.

۱۱- کودکان در ۳ سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می آموزند اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست. شب ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید. سعی کنید کودک پیش از خواب مایعات کمتری بنوشد. یک ورقه پلاستیکی روی تشت و زیر ملافه قرار دهید. کودک را با لباس زیر بخوابانید و او را عادت دهید قبل از خواب دستشویی برود.

 

در نظر گرفتن ملاکهای زیر برای شروع آموزش توالت رفتن توصیه خواهد شد:

١. کنترل مثانه (کودک بتواند مثانه اش را تخلیه کند و چند ساعت خودش را خیس نکند)
٢. آمادگی جسمی (کودک بتواند اشیا را به راحتی بلند کند و بدون کمک راه برود)
٣. آمادگی تعلیمی (کودک بتواند دستورات یک یا دو مرحله ای را بفهمد و اجرا کند)

آموزش توالت رفتن به کودکان/11 نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک
آموزش توالت رفتن به کودکان/۱۱ نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک

یک برنامه آموزشی فوری که به عوامل مهم توالت رفتن کودک تاثیردارند عبارتند از:

١. محیط بی محرک (یعنی کودک به توالت برده شود)
٢. الگو برداری (از یک عروسک یا حتی والدین خصوصا برای فرزند شما که پسر هست پدرشان می تواند کمک کننده جدی باشد)
٣. کوشش مکرر (مثلا به کودک مایعات داده شود و مکرر به توالت برده شود)
٤. توجه به پاسخهای مولفه ای (مثل مولفه لباس درآوردن، نشستن و غیره..)
٥. تقویت فوری پاسخهای درست
۶٫ پیدا کردن فوری پاسخهای نادرست (اشتباهات)
٧. تنبیه خفیف در برابر اشتباهات
۸٫ کنترل محرک (متداعی کردن مثانه پر با توالت)

 

آموزش توالت رفتن به کودکان/۱۱ نکته کلیدی در آموزش توالت رفتن کودک

 

دروغ گویی کودکان /علت دروغ گفتن کودکان و جلوگیری از آن

تغذیه و دندان کودکان / نقش تغذیه در پوسیدگی دندان های کودکان

نکاتی در مورد دندان های دائمی و دندان های شیری / زمان افتادن دندان های کودکان

تعریف پرخاشگری / رفتار پرخاشگرانه کودکان

پرورش خلاقیت کودک در خانواده /ده روش پرورش خلاقیت کودک

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

پرورش خلاقیت کودک در خانواده/ ده روش پرورش خلاقیت کودک