جدیدترین مطالب پزشکی

با شناخت ژنوم، 93 درصد سرطان ها قابل جلوگیری هست - مراقبت

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

سلامت نیوز: عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران با اشاره به این که تنها ۷ درصد سرطان ها ژنتیکی و ۹۳ درصد، تغییرات سلولی ملکولی هست گفت: با شناخت ژنوم انسانی و مقایسه تغییرات سلول ها می توان جلوی مکانیزم هایی را که در آینده سلول ها را سرطانی می کند، گرفت.

به گفته سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ناصر پارسا روز شنبه در دومین کنگره پزشکی شخصی با اشاره به این که دوره درمان فیزیکی و سنتی به پایان رسیده هست، گفت: امروزه با تشخیص بیومارکرها (شاخص های زیستی) در مولکول های بدن می توانیم تشخیص زودرس بیماری ها را پیش بینی کنیم، تکنولوژی هایی که قادر به تشخیص و درمان هست باید کاربردی شوند؛ همچنین با شناخت ژنوم انسانی و مقایسه تغییرات می توان به سمت درمان صحیح پیش رفت و هم اکنون ۲۷۰ نوع سرطان در مرحله اول قابل تشخیص و درمان هست.

عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران اظهار کرد: بیش از ۴۵ هزار پروتئین از ۲۵ هزار ژن ساخته شده؛ در حالی که تنها ۵۰ هزار ژن شناخته شده هست و شناخت کامل هر پروتئین می تواند به شناخت یک بیماری بیانجامد؛ عوامل محیطی در ابتلای افراد به سرطان نقش زیادی دارد و در یک سلول سرطانی ۱۰۰ درصد تغییرات ژنتیکی حاصل خواهد شد.

پارسا با اشاره به این که تضمین سلامت مردم در مطالعات سلولی مولکولی هست افزود: ژن مانند اثر انگشت افراد با یکدیگر متفاوت هست و هر شخص امضای پزشکی خود را دارد.

وی ادامه داد: با توجه به این که سرطان‌های ارثی در همه دنیا موضوع مهمی هست اگر در خانواده‌ای شیوع سرطان زیاد باشد و پزشک امکان منشأ ارثی را محتمل بداند، افراد می توانند با مراجعه به مشاوره ژنتیک و آزمایش‌های لازم ، احتمال بروز سرطان را بررسی و از روش‌های پیشگیرانه‌ استفاده کنند.