جدیدترین مطالب پزشکی

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

دسته بندی : لاغری سریع تاریخ : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله
به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

 

زمانی که بچه‌ها خیلی کوچک بودند پدر و مادر‌ها مراقبشان بودند، اما کمی که بزرگتر می‌شوند آزادی بیشتری به دست می‌آورند و والدین نمی‌توانند تمام حرکات و کارهایشان را تحت نظر داشته باشند؛ پس راه دیگری برای مراقبت از آن‌ها پیدا می‌کنند.

بعضی والدین با پیشنهاد کردن جایگزین‌ها احتیاط را به آن‌ها القاء می‌کنند. به عنوان مثال به آن‌ها می‌گویند به جای دویدن در خیابان راه بروند. همیشه هنگام رد شدن از خیابان هر دو طرف را نگاه کن. عقب بایست و اجازه بده ماشین‌ها رد بشوند.

اما بعضی والدین همه چیز را در این جمله خلاصه می‌کنند: مراقب باش. دلیل این که والدین عادت دارند دائما به کودکشان بگویند مراقب این هست که زمانی که بچه بودند والدینشان با آن‌ها همین کار را کرده اند و به نظرشان عادی‌ترین روش برای اخطار دادن به بچه هاست. هیچ اشتباهی در این روش وجود ندارد و، چون نیتمان خوب هست دائم آن را تکرار می‌کنیم.

جمله مراقب باش تنها زمانی کمک می‌کند که به درستی توضیح داده شود. این جمله می‌تواند مفاهیم زیادی داشته باشد. اگر به کودک توضیح ندهید نمی‌داند که باید مراقب چه چیزی باشد. پس لازم هست که به او توضیح دهید باید مراقب چه چیزی باشد و چرا؛ و اگر احتیاط نکنند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر این توضیحات را به او ندهید عادت می‌کند که به همه چیز به چشم تهدید نگاه کند. مراقب باش برای آن‌ها یعنی مراقب هر چیزی که در اطرافت هست باش. همه چیز خطرناک هست. با تزریق کردن این دیدگاه در ذهن کودک باعث می‌شوید که در سنین بالاتر به هیچ چیزی اعتماد نکنند؛ پس در فعالیت‌های فیزیکی کمتر شرکت می‌کنند، چون ترس از آسیب دیدن دارند و از منطقه امن خود بیرون نمی‌آیند، چون برایشان ترسناک هست.

بچه‌ها باید در اشتباه کردن آزاد باشند و از آن‌ها چیز یاد بگیرند. در غیر اینصورت باور می‌کنند که تنها راه برای وجود داشتن و نجات پیدا کردن ریسک نکردن هست.

درست هست که امنیت داشتن مهم هست، اما ریسک نکردن هم ممکن هست جلوی پیشرفت را بگیرد. زمانی دست به هیچ کاری نمی‌زنند تا امنیتشان به خطر نیفتد خیلی از فرصت‌ها را از دست می‌دهند.

برای پیشرفت در زندگی باید ریسک کرد. فرصت‌ها در همین ریسک‌ها نهفته هستند. شاید در این ریسک هیچ فرصتی نباشد شاید هم باشد. زمانی بیش از حد مراقب هستید فرصت‌ها را از دست می‌دهید و در نتیجه به موفقیت دست نمی‌یابید. موفقیت هرگز پشت در کسی که خطر نمی‌کند را نمی‌زند.

اخطار ندهید، راهنمایی کنید

 

به بچه‌ها اجازه دهید دلیل احتیاط را بدانند. هرگز آن‌ها را از افتادن نترسانید. آن‌ها باید یاد بگیرند که چطور بلند شوند، گردوخاک لباسشان را بتکانند و دوباره به راه رفتن ادامه دهند.

هنگام گفتن این جمله موقعیت را برایش شرح دهید و این که برای مراقب بودن به چه چیزی نیاز دارند. در آن‌ها احساس خطر مبهم ایجاد نکنید. به او توضیح دهید که چرا این کار خطرناک هست، اما انتخاب را از او نگیرید. همچنان به او اجازه دهید که در فعالیت‌ها شرکت کند. اجازه دهید خودش مرز‌ها را کشف کند و حس احتیاط را درک کند.

مثال‌هایی که برای توضیح این جمله می‌توانید به کار ببرید به شکل زیر هست:

حواست را در کاری که انجام می‌دهی جمع کن.
مراقب غریبه‌ها باش و از آن‌ها فاصله بگیر.
آن سنگ خیلی سنگین هست می‌توانی مراقبش باشی؟
قبل از پرتاب کردنش حواست به اطرافت باشد.
نزدیک استخر ندو.
حواست به دوستانت باشد شاید آن‌ها تو را نمی‌بینند.
اگر توپ وسط جاده افتاد از بزرگتر‌ها کمک بگیر.
اگر روش بازی دوستانت را دوست نداری به آن‌ها بگو.
اگر هنگام بالا رفتن مراقب باشی سر نمی‌خوری.
حواست به وقت باشد.
به کودکانتان اجازه دهید زمین بخورند

آن‌ها قرار نیست همیشه به حرف‌های شما گوش دهند. گاهی اوقات لازم هست خودشان از بعضی چیز‌ها درس بگیرند. پس آزادشان بگذارید. تنها کسانی که ریسک می‌کنند می‌توانند در آینده زندگی موفقی داشته باشند.

 

« مراقب باش! » یک جمله مبهم هست

معنی این جمله بسیار کلی هست و همین باعث خواهد شد که بی معنی به نظر برسد! بدون هیچ راهنمایی و توضیحی در مورد این جمله، کودک شما متوجه نمی شود که چرا باید مراقب باشد. کودکان نیاز دارند که درباره این جمله برایشان توضیح دهید. آن ها می خواهند بدانند که دقیقا باید مراقب چه چیزی باشند؛ اصلا چرا باید مراقب آن باشند و اگر به هشدارهای شما اهمیت ندهند، چه اتفاقی برایشان می افتاد؟

بدون توضیح دادن درباره « مراقب باش! »، ممکن هست کودکان تصور کنند که همه چیز خطرناک هست! این جمله مبهم می تواند برای آن ها به این معنی باشد که می بایست مراقب تمام چیزهای اطراف شان باشند؛ چرا که همه آن ها به او آسیب می رسانند. اگر در کودکی این حس را در کودکان نهادینه کنید، ممکن هست با این تصور بزرگ شوند که هیچ چیز امن نیست. ممکن هست در آینده افراد بدبین و ناتوانی شوند. آن ها در آینده کمتر به فعالیت های فیزیکی می پردازند؛ چرا که مدام نگران آسیب دیدن هستند. آن ها هرگز خارج از محدوده امن خود نمی روند؛ زیرا بیش از حد محتاط و ترسو هستند.

 

 

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله
به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

به کودکان نگویید مراقب باش / دلایل نگفتن این جمله

 

 

پرورش خلاقیت کودک در خانواده /ده روش پرورش خلاقیت کودک