جدیدترین مطالب پزشکی

سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی

 

بدون تردید مسافرت هوایی با نوزاد شیرخوار یکی از مسائلی هست که زوجهایی که به تازگی صاحب فرزند شده اند در هنگام مسافرت با آن روبرو می شوند. بعضی از زوجها ترجیح می دهند برای مسافرت با نوزاد خود از هواپیما استفاده کنند. دلیل آن این هست که هواپیما سریع تر از هر وسیله دیگر به مقصد می رسد و طولانی بودن مسیر مادر و کودک را خسته نمی کند.

البته در بعضی از شرایط به ویژه رفتن به سفرهای خارج از کشور استفاده از هواپیما الزامی هست. مسافرت هوایی برای مادر و نوزاد محدودیت هایی را ایجاد می کند اما با رعایت کردن یک سری نکات هیچ مشکلی در این سفر بوجود نخواهد آمد.

سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی
سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی

سن مناسب برای نوزاد در سفر هوایی

در مورد سفر هوایی نوزادان زیر یک سال، باید مسایل پزشکی و ایمنی رعایت شود. پزشکان به والدین توصیه می کنند نوزاد را در ماه اول زندگی به سفر هوایی نبرند. در طی این مدت نوزاد تلاش می کند تا خودش را با زندگی خارج از رحم مادر تطبیق دهد. در این مدت علایم بیماری در نوزادان بسیار پنهانی هست و به راحتی خود را نشان نمی دهند.

وسایل مورد نیاز نوزاد در طول سفر

در یک ساک دستی وسایلی را که در طول پرواز مورد نیاز هستند را قرار دهید و آن را همراه با خود به داخل هواپیما ببرید. تعدادی پوشک، شیشه شیر، شیر خشک، پستانک، یک دست لباس، یک شیشه آب معدنی و یا آب جوشیده شده و تعدادی اسباب بازی برای سرگرمکردن نوزاد.
البته باید به خاطر داشته باشید که در هواپیما اجازه بردن مایعات بیشتر از ۱۰۰ میلی گرم را ندارید و برای بردن مایعات بیشتر باید اقدامات خاصی انجام شود و شما باید از کیسه های مخصوص که باید آن را از خود فرودگاه تهیه کنید، استفاده کنید.

مکان و زمان مناسب برای پرواز

بهتر هست قسمت جلو هواپیما و صندلی های مجاور دیواره هواپیما را رزرو کنید. جلو هواپیما فضای بیشتری وجود دارد و نشستن در این قسمت برای شما و نوزاد شما راحت تر هست. ترجیحاً از پروازهای شب استفاده کنید تا نوزاد شما راحت تر بخوابد. اگر احساس می کنید که میتوانید نوزاد را در صندلی مخصوص خودش بهتر نگهداری کنید، صندلی او را همراه خود بیاورید و در صندلی مجاور خود قرار دهید. در این مورد دقت کنید که پهنای صندلی نوزاد نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر باشد. اگر تمایل دارید تا از صندلی مخصوص نوزاد استفاده نکنید، در طول پرواز او را در بغل خود نگه دارید و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.

مراقب گوش های نوزاد باشید

زمانی كه هواپیما در حال بلند شدن وفرود آمدن هست در داخل كابین هواپیما تغییر سریع فشار هوا باعث خواهد شد تا به گوش میانی نوزاد فشار وارد كرده و ایجاد درد و ناراحتی می كند. پس برای جلوگیری از این مشكل بهترین كار این هست كه هنگام بلند شدن هواپیما و موقع فرود آمدن به نوزاد خود شیر بدهید. البته می توانید شیشه شیر یا پستانك را برای مكیدن در دهان او بگذارید. مكیدن به نوزاد كمك میكند تا به گوش نوزاد كمتر فشار وارد شود. چنانچه نوزاد شما دچار سرما خوردگی و یا عفونت گوش میانی و هر نوع مشكل تنفسی دیگر هست، قبل از مسافرت با پزشك او مشورت كنید.

سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی
سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی

 

نکاتی که قبل از سفر هوایی با نوزاد باید به آن دقت کنید

موقع گرفتن بلیط بگویید که نوزادی همراه دارید

زمانی می خواهید بلیط رزرو کنید به شرکت هواپیمایی مورد نظر یا آژانس مسافرتی تان اطلاع دهید که نوزادی همراه دارید. این مسئله هم روی پول بلیط تأثیر خواهد داشت و هم در اغلب پروازهای خارجی وجود نوزاد باعث خواهد شد صندلی به شما داده شود که در نقطه امن تری از هواپیما قرار دارد و مسیر سایر مسافران را نیز مسدود نمی کند. سعی کنید تا آنجا که می توانید به نک هواپیما نزدیک تر باشید چون سر و صدا در قسمت انتهایی هواپیما بیشتر از باقی نقاط آن هست. در ضمن بهتر هست صندلی هایی را که در کنار راهرو ها قرار دارند انتخاب کنید تا راحت تر بتوانید برای تعویض پوشک و شست و شوی نوزاد به دستشویی بروید و خیلی مزاحم سایر مسافرها نشوید.

بهترین زمان برای سفر هوایی با نوزاد

در حالی که قوانین شرکت های هواپیمایی معمولا اجازه می دهد که نوزادان یک هفته پس از تولد سوار هواپیما شوند اما اغلب متخصصان یک تا یک ماه و نیمگی را برای سفر هوایی مناسب می دانند به خصوص اگر سفر بین دو کشور یا بین دو قاره و طولانی باشد.

 

سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی
سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی

صندلی نوزاد فراموش نشود

اگر شرایط مالی تان اجازه می دهد برای نوزاد یک صندلی جداگانه بگیرید و صندلی مخصوص او را با خودتان بیاورید تا بتوانید با خیال راحت فرزندتان را توی آن قرار داده و در تمام طول مسیر او را در آغوش نداشته باشید. درست هست که در آغوش گرفتن نوزاد باعث خواهد شد افراد کمتری به او دست بزنند یا بخواهند بغلش کنند و به این ترتیب از بیمار شدنش جلوگیری خواهد شد، اما خطر افتادن و ضربه زدن نوزاد را نیز در طول سفر نباید نادیده گرفت. یادتان باشد پهنای صندلی نوزادتان نباید بیش از ۴۰ سانتی متر باشد تا روی صندلی هواپیما قابل جا گذاری باشد.

 

 

سفر با هواپیما همراه با نوزاد شیرخوار / شرایط نوزاد در سفر هوایی

 

آنچه باید درمورد اقامت در هتل ها بدانید

تاثیر سفر و مسافرت رفتن در سلامتی انسان/ ۹ فایده سفر کردن

چه نکاتی را هنگام رفتن به مسافرت باید رعایت کرد؟ نکاتی در مورد گردشگری غذا

چه نکاتی را در مسافرت باید رعایت کرد ؟ لیست کامل تجهیزات سفر و گردشگری

سفر به خارج از کشور / نکاتی که باید برای سفر به خارج از کشور دانست

دیدنی های جهان / بنای تاریخی طاق بی طرف /جاذبه های ترکمنستان

محله حمام های قدیمی تفلیس / جاذبه های دیدنی شهر تفلیس

 دیدنی های جهان / بنای تاریخی طاق بی طرف