جدیدترین مطالب پزشکی

فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار

سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار

فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار
فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار

فِيهِمَا فَاكِهَةٌ وَنَخْلٌ وَرُمَّانٌ (در آن دو ميوه و خرما و انار هست)

سوره الرحمن آیه ۶۸

انار یکی از میوه هایی هست که از قدیم الایام وجود داشته هست. میوه انار از زمان های قدیم جهت درمان بیماری ها مورد توجه اطباء بوده هست. به عنوان مثال ابن سینا پزشک و حکیم حاذق ایرانی در کتاب قانون بیان می کنند که همه قسمت های انار خاصیت داروئی دارند.

درخت انار از جمله درختانی هست که تمامی بخش‏های آن از ریشه، پوست تنه، گل و میوه، مصرف درمانی دارد؛ به عنوان مثال پوست ریشه آن در تهیه داروی ضد کرم مصرف بسیار دارد. همچنین از عصاره انار در تهیه شربت اشتهاآور جهت تقویت اشتهای بیماران استفاده می‏شود
همچنین دانه های انار برای جلوگیری از افسردگی و نگرانی بسیار مفید بوده و موجب شادابی می شوند. از دیگر فواید انار می‌شود به این اشاره کرد که در مقایسه با سایر میوه های این فصل، آنتی اکسیدان بیشتری برای افزایش ایمنی، مقاومت و حفاظت از بدن در مقابل بیماری ها، میکروب ها و ویروس ها دارد.

انار غنی از ویتامین هایی همچون ویتامین ب۱ (B1) ، ویتامین ب۲ (B2) و ویتامین ث (C) می باشد. همچنین انار دارای مواد معدنی از جمله سدیم ، فسفر ، آهن ، منیزیم و پتاسیم بوده و نیز دارای ترکیبات قندی نظیر ساکارز ، گلوکز ، فروکتوز می باشد.

این میوه همچنین دارای اسید مالیک و اسید سیتریک بوده و یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها محسوب می گردد. انار یکی از میوه های بهشتی هست که خواص و فواید فراوانی دارد. نام انار چند بار در قرآن آورده شده هست ؛ از جمله آن ها آیه ۶۸ سوره الرحمن هست. خدای متعال در آیه ۶۸ سوره الرحمن در بخشی از توصیف نعمت های بهشتی چنین می فرمایند:

 

فِيهِمَا فَاكِهَةٌ وَنَخْلٌ وَرُمَّانٌ (در آن دو ميوه و خرما و انار هست)

سوره الرحمن آیه ۶۸

خاصیت های انار برای مادران باردار

یکی از خاصیت های مهم انار خاصیت خون ساز بودن آن هست. انار میوه ای خونساز هست. خاصیت دیگر انار تصفیه خون هست. انار خون را تصفیه می کند. هر چقدر یک مادر باردار دارای خون بیشتر و سالمتری باشد مسلم هست که بهتر و سالم تر می تواند دوران بارداری را سپری کند زیرا نیاز یک زن حامله در دوران بارداری به خون بیشتر خواهد شد و کمبود خون می تواند خدای ناکرده مشکلاتی را برای مادر باردار یا جنین او داشته باشد. در این میان نقش میوه انار به عنوان یک ماده طبیعی تامین کننده آهن خون و نیز افزایش دهنده حجم خون مادر در دوران بارداری کاملا مشخص هست.

خاصیت دیگر انار برای زنان باردار ، خاصیت ضد ویاری و ضد تهوعی انار هست. مادران باردار که ممکن هست در طی دوران بارداری دچار تهوع شده یا ویار داشته باشند بهتر هست انار میل کنند. مخصوصا مصرف انار به صورت ناشتا در هنگام صبح و قبل از صرف صبحانه از تهوع بارداری جلوگیری می کند.

انار مخصوصا اگر با هسته اش خورده شود خاصیت ضد یبوستی دارد و از این نظر هم برای زنان بارداری که دچار یبوست در دوران بارداری می شوند یک میوه عالی برای رفع یبوست بارداری به شمار می رود.

خاصیت دیگر انار برای مادران باردار در جلوگیری و درمان فشار خون بارداری هست. برخی از زنان حامله ممکن هست در طی دوران بارداری دچار فشار خون بارداری شوند و این فشار خون ممکن هست سبب بروز مشکلاتی برای مادر باردار یا جنین بشود. انار به عنوان یک ماده طبیعی دافع حرارت و کاهنده فشار خون نقش بسیار موثری در پیشگیری و کنترل فشار خون بارداری دارد.

اعضاء بدن مادر باردار مخصوصا مفاصل و غضروف ها فشار بیشتری را نسبت به زمان غیر بارداری متحمل می شوند. تحقیقات اخیر نشان داده اند که آب انار عامل موثری در جلوگیری از التهاب مفاصل و تحلیل رفتن غضروف هاست و از این نظر برای مادران باردار بسیار مفید هست.

انار میوه ای مفرح هست و برای یک زن حامله که ممکن هست در دوران بارداری دچار افسردگی شده یا شادابی خود را از دست دهد یک ماده ضد افسردگی طبیعی به حساب می آید.

آب انار شیرین ادرار آور بوده و برای بیماری های مجاری ادراری مفید هست و از این حیث برای مادران آبستن که دچار عفونت ادراری می شوند می تواند بسیار مفید باشد.

انار دارای مقدار زیادی پتاسیم هست و این ماده می تواند نقش موثری در جهت جلوگیری از ورم زنان باردار در طی دوران بارداری داشته باشد.

 

فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین

حال که تا حدودی با خواص و فوائد مصرف انار در دوران بارداری بر مادر باردار آگاه شدیم ببینیم مصرف انار چه تاثیری بر روی جنین در دوران بارداری دارد؟ وجود جنین جدای از وجود مادر باردار نیست و هرتغذیه ای که یک مادر باردار داشته باشد مسلما بر روی جنین او نیز تاثیر خواهد داشت.

همانطور که در بالا هم اشاره شد یکی از خواص انار خاصیت تصفیه خون هست. خون مجرای تغذیه جنین از مادر هست و خون سالم یعنی مجرای تغذیه سالم و این سلامتی بر سلامتی جنین تاثیر دارد. انار دارای ماده ای به نام مانتین هست که بسیار مفید بوده و باعث پاک سازی و تصفیه کبد خواهد شد. تصفیه کبد باعث سلامتی و نیز زیبایی جنین خواهد شد. انار باعث خوش آب و رنگ شدن نوزاد می گردد.

میوه انار یک منبع غنی از ویتامین ها از جمله ویتامین آ (A) می باشد که در رشد و نمو جنین بسیار موثر هستند. ویتامین ب (B) موجود در انار در تکامل و رشد سیستم عصبی جنین تاثیر زیادی دارد و باعث جلوگیری از آسیب های عصبی در جنین خواهد شد.

انار به دلیل داشتن کلسیم در رشد و تکامل استخوان بندی جنین موثر هست و عامل مهمی در جلوگیری از نرمی استخوان به شمار می رود.

انار دارای آهن هست که یک عنصر مهم برای مادران باردار در طول دوران بارداری و رشد و نمو جنین و جلوگیری از آسیب های ناشی از فقر آهن در جنین محسوب خواهد شد و نیز سبب قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن جنین می گردد.

انار یک تاثیر غیر مستقیم بر سلامتی جنین دارد و آن اینکه زمانی مادر باردار به دلیل داشتن تهوع بارداری نتواند تغذیه مناسبی داشته باشد ممکن هست سلامتی جنین به خطر بیفتد ولی انار با از بین بردن تهوع بارداری سبب خواهد شد مادر باردار در طول دوره بارداری تغذیه سالم و کافی داشته باشد تا سلامتی جنین تهدید نشود.

انار در تکامل و رشد و نمو عضلات جنین نقش موثری دارد و مخصوصا در ماه ششم بارداری که ماه عضلات هست خوردن انار برای زنان باردار بسیار تاکید خواهد شد.

فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار
فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار

میزان مصرف انار در دوران بارداری

یادمان باشد در مصرف انار در دوران بارداری افراط و تفریط نکنیم! خوردن روزانه حداکثر یک عدد انار متوسط تقریبا کافی هست. چنانچه خانم بارداری دارای شرایط ویژه می باشد بهتر هست قبل از مصرف انار با یک پزشک طب سنتی مشورت نماید. نکته مهم دیگری که بایستی مد نظر داشت این هست که انار چون یک میوه قابض هست از مصرف آن در اواخر بارداری خودداری شود تا موجب مشکل در روند زایمان طبیعی نشود.

 

۶ دلیل که اثبات می کند انار در بارداری مفید هست:

اثبات یک:
اثبات شده که انار حاوی ترکیبات فیتوکمیکالی هست و از این رو برای سلامت قلب بسیار مناسب هست. این میوه کمک میکند تا فشار خون پایین بیایید. این خبر خوبی هست اگر شما در هفته های آخر بارداری بسر می برید و یا اینکه دارای پره اکلامپسی شده اید و فشار شما بالا رفته پس انار بخورید.

اثبات دوم:
انار غنی از ویتامین c می باشد. پس این میوه برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید هست.مخصوصا زمانی که شما در دوران بارداری هستید و جنین در بدن شما رشد میکند. باید سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

اثبات سوم:
مطالعات نشان داده هست که مصرف انار دارای اثرات مفیدی بر روی سلامت استخوانها و چگالی آنها می باشد. پس برای ارتقا سلامت استخوانهای جنین خود تلاش کنید.

اثبات چهارم:
انار از نظر منبع آنتی اکسیدانی بسیار غنی تر از تمشک و چای سبز بوده و برای سلامت بدن شما ضروری و مفید هست.

اثبات پنجم:
بسیاری از محافظت های پوست دارای خاصیت عصاره انار هستند. زیرا انار از پوست گذشته و باعث از بین بردن خشکی و بازسازی پوست میشود.

اثبات ششم:
در یکی از مطالعات دیگر نشان داده شده که مصرف انار می تواند باعث محافظت از جفت شود که این عمل را با جلوگیری و مبارزه با رادیکال های آزاد انجام می دهد.

توصیه های روزانه مصرف میوه در بارداری:

میزان میوه و سبزی مورد نیاز در دوران بارداری براساس کالری و وزن شما در دوران بارداری مشخص میشود. باردار مادر باید روزانه حداقل ۲تا ۴ واحد میوه و ۳ تا ۵ واحد سبزی دریافت کنند و انار می تواند یکی از گزینه های انتخابی گروه میوه جات باشد. پس در هر زمان در دوره بارداری می توانید انار را مصرف کنید.

۳ راه افزودن انار به رژیم غذایی مادر باردار:

 

۱٫ جداکردن دانه انار و اضافه کردن به سالاد و یا ژله و یا بستنی

۲٫ جدا کردن دانه های انار و آب آن را گرفتن و بصورت آبمیوه مصرف کردن( مادران دارای اضافه وزن خود میوه را بخورند)

۳٫ استفاده از انار بعنوان چاشنی کنار غذاها مثل مرغ ترش و ..

 

خواص موجود در پرده های انار

مصرف این میوه به صورت دانه شده و همراه با شکر اصلا توصیه نمی شود و انار را باید با پرده های سفید اطراف دانه ها مصرف کرد زیرا این لایه حاوی مقادیر قابل توجهی فیبر نامحلول هست که این فیبر نامحلول به حرکات دستگاه گوارش، رفع مشکلات دستگاه گوارش، جلوگیری از یبوست و کاهش اضافه وزن و کنترل اشتهای کاذب کمک می کند.

 

فواید خوردن انار در دوران بارداری برای جنین و مادران باردار

 

مصرف عدس در بارداری / فواید عدس برای زنان باردا