جدیدترین مطالب پزشکی

فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم

فیبروم رحم (به انگلیسی: Uterine fibroids) رشد بیش از اندازهٔ بافت رحم در زنان در سن بچه داری هست یا به عبارتی فیبروم رحم یا تومورخوش خیم عضلهٔ صاف رحم، شایع ترین تومور لگنی در نزد زنان هست که تقریباً در پنجاه درصد زنان و معمولاً در سنین باروری بین ۲۵ تا ۴۰ سالگی دیده می‌شود.

در این بیماری سلول‌های ماهیچه‌ای و دیگر بافت‌هایی که دیوارهٔ رحم را می‌سازند، غده‌های غیرسرطانی درون دیوارهٔ رحم و پیرامون آن می‌سازند. این بیماری می‌تواند باعث نازایی شود. خطر دچار شدن به این بیماری در زنانی که نسبت به قدشان افزایش وزن دارند، بالا و در زنانی که بچه دار شده‌اند، پایین هست.

فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم
فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم

 

علائم فیبروم رحم

ﺗﻮﺟﻪ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﻫﻤﻪ ی اﻳﻦ ﻋﻼﻳﻢ ﺩﺭ ﻳﻚ ﻓﺮﺩ ﺑﺎ هم ﺩﻳﺪﻩ ﻧﻤﻴﺸﻮﻧﺪ و ﺩﺭ اﻗﻊ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﻣﻜﺎﻥ و اﻧﺪاﺯﻩ ی ﻓﻴﺒﺮﻭﻡ و ﺗﻌﺪاﺩ ﺁﻥ ﺩاﺭﺩ.

خونریزی شدید و یا دردناک رحمی
خونریزی طولانی مدت رحمی ( ۷ روز یا بیشتر)
فشار یا درد لگنی
تکرر ادراری
مشکل در تخلیه مثانه
یبوست
پشت درد یا پا درد
ترشح واژینال مزمن

 

انواع فیبروم

 

فیبروم های زیر مخاطي ( ﺳﺎﺏ ﻣﻮﻛﻮﺱ):

چون به سمت دیواره داخلی رحم رشد می کنند، گاهی اوقات مسئول خونریزی قاعدگی طولانی مدت ویا شدید هستند و یا در قابلیت باردار شدن فرد ﻳﺎ ﺧﻮﻧﺮﺳﺎﻧﻲ ﺟﻔﺖ اختلال می توانند ایجاد کنند.

 

فیبروم های زیر سروز رحم( ﺳﺎﺏ ﺳﺮﻭﺯ) :

چون به سمت خارج رحم رشد می کنند ، گاهی اوقات می توانند روی مثانه فشار وارد آورند و سبب علائم ادراری و تکرر ادرار شوند. ﻭﻟﻲ ﺗﺎﺛﻴﺮ ﭼﻨﺪاﻧﻲ ﺑﺮ مﻳﺰاﻥ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻱ ا ﺑﺎﺭﻭﺭﻱ ﻧﺪاﺭﻧﺪ.

اگر فیبروم به سمت پشت رحم رشد کند ، می تواند روی روده بزرگ فشار وارد آورده و یبوست ایجاد نماید و یا به اعصاب کمری فشار آورده و سبب پشت درد شود.

 

بیماری فیبروم رحمی چه نشانه هایی دارد؟

نشانه های بیماری فیبروم رحمی بسته به اینکه تعداد فیبروم ها و اندازه شان چقدر هست و در کجا رشد می کنند علامت جداگانه ای ایجاد می کند. به طور مثال اگر فیبروم داخل حفره رحم یا نزدیک حفره رحم و نزدیک مخاط آن که آندومتر نامیده خواهد شد، قرار گرفته باشد، باعث خواهد شد فرد دچار خونریزی های غیرطبیعی و شدیدی شود. گاهی اوقات فیبروم بدون اینکه علامتی ایجاد کند به وجود می آید و باعث افزایش قطر شکم خواهد شد گاهی اوقات هم ممکن هست توده ای زیر ناف به وجود بیاید که با دست زدن احساس خواهد شد.

بعضی وقت ها فیبروم ها در محل بیرونی رحم قرار گرفته اند که باعث فشار به اعضای لگنی، روده، حالب و مثانه خواهد شد. یکی از شکایات خانم ها هم همین هست و می گویند احساس سنگینی و فشار، درد لگن و تکرر ادرار دارند و احساس می کنند مثانه شان زود پر خواهد شد و زود به زود باید به دستشویی بروند. گاهی ممکن هست فیبروم از دهانه رحم بیرون بزند و خانم هایی که درگیر این نوع فیبروم هستند، معمولا از خونریزی پس از مقاربت یا دردهای واژینال شکایت دارند که پس از تماس باعث زخم شدن دهانه رحم یا پولیپ دهانه رحم و سپس بزرگی آن خواهد شد.

گاهی اوقات با خانم هایی مواجه می شویم که در طی سال های متمادی خونریزی های شدیدی دارند. زمانی سونوگرافی واژینال انجام می دهیم می بینیم رحم بزرگ هست که به آن رحم میوماتو یا رحم فیبروماتو می گویند. مشخص خواهد شد سطح رحم آنها پر از فیبروم هست و با بزرگ شدن رحم، فرد دچار خونریزی شده هست. در هر صورت به خانم ها توصیه می کنیم اگر با این نشانه ها مواجه شدند، حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم
فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم

توصیه ها

اگر فیبروئید رحمی در شما تشخیص داده شد، به توصیه های زیر عمل کنید:

۱- نباید خودتان را سرزنش کنید ، بلکه باید بدانید که هنوز علت قطعی ایجاد فیبروئیدهای رحمی معلوم نیست، اما راه های درمانی برای آن وجود دارد.

۲- اگر دچار هر گونه درد شدید و مداوم گشتید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

۳- افرادی که دچار فیبروم های رحمی می شوند، معمولا خونریزی های قاعدگی نامنظم دارند و در بین پریودهای خود، خونریزی می کنند. پس توصیه خواهد شد که حتما وسایل لازم مانند نوار بهداشتی را همیشه همراه خودشان داشته باشند تا در صورت نیاز، دچار سردرگمی نشوند.

۴- اگر فردی هستید که به فیبروم های رحمی مبتلا هستید و می خواهید برای باردار شدن اقدام کنید، حتما در نظر داشته باشید که ممکن هست مدتی طول بکشد تا حاملگی رخ دهد. این گفته اشتباه هست که همه افرادی که دارای فیبروم های رحمی هستند، نمی توانند حامله شوند. اگر تحت نظر پزشک باشید، احتمال حاملگی در شما افزایش می یابد.

آمارها نشان می دهد که بسیاری از افرادی که فیبروم های رحمی داشتند، توانستند باردار شوند و بارداری موفقی هم داشته اند.

۵- معاینات دوره ای را فراموش نکنید. به این دسته از افراد توصیه خواهد شد که هر سه تا شش ماه یک بار به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. این پیگیری ها به این دلیل انجام خواهد شد تا معلوم شود که آیا فیبروم بزرگ شده یا نه و یا اینکه آیا فیبروم جدیدی به وجود آمده هست یا نه.

فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم
فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم

آیا فیبروم های رحمی شکل و اندازه رحم خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهند؟

رحم عضوی عضلانی و توخالی هست که داخل لگن و بین مثانه و رکتوم قرار گرفته و از سه لایه جدا از هم تشکیل شده هست. فیبروم رحمی، توده هایی هست که از بافت عضلانی جداره رحم سرچشمه می گیرد و تشکیل آن در خانم ها بسیار شایع هست. اندازه فیبروم های رحمی از چند میلی متر تا چند سانتی متر هست و گاهی ممکن هست به ۲۰ سانتی متر هم برسد. گاهی اوقات می بینیم اندازه رحم خانمی به اندازه یک بارداری ۹ ماهه بوده یا حتی به نظر می آید دو قلو باردار هست. بررسی که می کنیم می بینیم در رحم خانم بیش از ۱۵۰- ۱۰۰ فیبروم وجود دارد که تا این حد باعث بزرگی رحم شده هست

 

فیبروم رحم / توده های غیر سرطانی و خوش خیم در ناحیه رحم

 

علت کوچک بودن پستان خانم ها و ۵ روش بزرگ شدن سینه

جراحی زیبایی لابیا یا عمل لابیوپلاستی /جراحی زیبایی واژن

از چه سنی زنان باید چکاپ پزشکی بشوند؟ / آزمایشات پزشکی مورد نیاز زنان

پریود یا قاعدگی چیست؟

عفونت‌های زنانه/عفونت واژن/علل ودرمان آن

میل جنسی زنان/میل جنسی زنان در چه سنی بیشتر هست / میل جنسی زنان و مردان چه تفاوت هایی دارد